Peruánská kuchyně

Levná, pestrá i zajímavá

Takřka každá země má svou vlastní kulturu a tradice, kterými odkazuje na svou historii. Stejně tak je v každé zemi i rozdílná kuchyně, která má svá specifika. A výjimkou není ani Peru, které je známo pestrostí zdejších pokrmů.

Potraviny, kterými se živí místní obyvatelé jsou na naše poměry velice levné a takový oběd vás vyjde v průměru na méně než 60 korun. Na místních tržnicích je především velice rozsáhlý výběr nejrůznějšího ovoce a zeleniny, tedy potravin, pro jejichž pěstování jsou v Peru velice dobré klimatické podmínky. Jen například brambor je v této jihoamerické zemi okolo 5 tisíc různých druhů.

To však není jediná populární příloha, neboť Peruánci se stravují v mnoha případech také rýží. Pro obě tyto přílohy je poté společné to, že jsou podávány především suché, bez šťávy.

Morče – specialita místní kuchyně

Co se týče masa, tak na místních jídelníčcích vévodí kuře a ryba. V podstatně méně případech se poté setkáte s hovězím či vepřovým masem. A abychom vás také seznámili s nějakou pikantností z místní kuchyně, tak v Peru jsou velmi chutným pokrmem morčata upravována na různé způsoby. Nicméně jako například husa u nás, je v Peru morče podáváno převážně při slavnostních příležitostech. To se nelze ani příliš divit, neboť jedno upečené morče stojí okolo 400 korun.

Abychom se také trochu seznámili s polévkami, tak ty jsou nejčastěji vyráběny z potravin, které se v Peru vyskytují v opravdu hojném počtu, tedy z nejrůznějších druhů zeleniny. Místní obyvatelé zvládají udělat polévky opravdu bravurně a snad nejlepší jsou ty, ve kterých se nachází opravdu hodně zeleniny a také quinoa (speciální rýže s jemnou oříškovou chutí) na zahuštění. V těchto polévkách dělaných ve stylu „co dům dal“ se nachází mimo jiné mrkev, fazolky či kukuřice. V některých podnicích navíc také obdržíte například slepičí pařátky, což je další složka zdejšího jídelníčku, na kterou nejsme v naší kuchyni zvyklý.

Tradičnímu nápoji se přezdívá jihoamerické pivo

A na závěr nápoje. To, že i kukuřice je v Peru pěstována v hojném množství dokazuje skutečnost, že je z ní vyráběn tradiční nápoj Chicha, jemuž je přezdíváno jihoamerické pivo. Ovšem je potřeba podotknout, že drtivá většina milovníků našeho zlatavého moku by s tímto tvrzením nesouhlasila. Chicha je mírně alkoholický nápoj (ten nealkoholický se nazývá chicha morada), který pokud je připravován z fialové kukuřice, tak má právě tmavě fialovou barvu. Jako dochucovadlo je poté použita skořice či jiné podobné koření.

Copyright © 2024 Peru | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Vyjeďte si na dovolenou do Rakouska, na Korfu, do Indie, do Litvy, do Bratislavy, Benátek a nebo navštivte Saint-Tropez. Udělejte si o víkendu volno a vydejte se do Moskvy v Rusku. Máte rádi teplo, sluníčko a moře? V tom případě doporučujeme dovolenou ve Španělsku. Ať je léto nebo zima, last minute zájezdy jsou vždycky prima!