Peru a historie

Peru se jako jedna z mála zemí Jižní Ameriky může pochlubit impozantními památkami, které patří k opravdovým skvostům starověkých památek. Pokud chcete pocítit ducha starobylé kultury uprostřed vysokých vrcholků nádherných And, pak doporučujeme navštívit Peru, které se řadí mezi státy, jež mají nejúchvatnější památky na světě.

Říše Inků čítala přes 200 000 lidí

Snad nejznámější říše uprostřed And byla Incká říše. Na tehdejší poměry vyspělá říše čítala více než 200 000 lidí. Sofistikovaný systém vedení společnosti dopomohl k vytvoření architektonických skvostů středověké kultury.

Incké město Cuzco

 

Peru CuzcoHlavním politickým a náboženským centrem Inků bylo město Cuzco, rozkládající se na konci slepého údolí v nadmořské výšce 3 500 m. n. m. Historický střed města je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Cuzco, nacházející se na jihovýchodě státu, je hojně navštěvovaným místem díky památkám Incké kultury. Namátkou můžeme jmenovat nádherný Chrám Slunce vybudovaný v části Urin Qusqu. Nabízejí se zde i další památky, proto zaručeně navštivte toto krásně městečko vzdálené zhruba 400 kilometrů od hlavního města Limy. Pokud zde již budete, určitě si nenechte ujít slavné Machu Picchu, které je vzdáleno pouhých 113 kilometrů.

Sacsayhuamán

Peru SacsayhuamánSacsayhuamán se nachází jen několik málo kilometrů od Cuzca. Jedná se o bývalou Inckou pevnost, která měla za cíl střežit město. Stavba však byla pobořena Španěly a domorodci pak používali trosky jako zdroj kamene pro stavbu domů. Naštěstí pro nás cestovatele se dochovaly tři obrovské obranné hradby a pár základů různých staveb. Tyto tři plošiny dosahují úctyhodných 18 metrů. V případě, že památku navštívíte, zaručeně vám bude vrtat hlavou jak sem dřívější obyvatelé kamení dostali, když nejbližší lom je vzdálený přes sto kilometrů.

Kenko místo bohoslužeb

 

Nedaleko Sacsayuamán naleznete uprostřed hor místo pro bohoslužby, které využívali pravděpodobně Inkové. Kenko je výjimečné místo, kde uvidíte jedinečnou ukázku dobové architektury a sochařství na zdejších skalách.

Obřadní centrum Chavín de Huantár

Chavín de HuantárV údolí Cordillera Negra se nachází tehdejší významné náboženské a obřadní centrum s řadou pyramidových staveb, jejichž první základy zde byly postaveny již v 9. století před n. l. Nejvzácnější je zde starý chrám, který obsahuje monolit o výšce 4,5 metru zvaný El Lanzón. Centrum Chavínu tvoří také třístupňová plošina a kruhové patio zdobené rytinami a basreliéfe. Chavin de Huantár naleznete ve výšce 3 100 m. n. m., zhruba 40 kilometrů od městečka Huaraz, které leží 250 kilometrů severně od metropole Lima.

2 100 let staré pyramidy

Jednou z nejimpozantnějších staveb Jižní Ameriky je pyramida Slunce, která sloužila jako pohřebiště vládnoucí vrstvy. Byla postavena asi z miliónu cihel a i nyní dosahuje výšky přes 49 metrů. Druhá pyramida, pyramida Měsíce, postavená na druhém konci řeky se může pochlubit množstvím reliéfů.

Největší obřadní středisko Cerro Sechin

Cerro SechinCerro Sechin je velké obřadní středisko. Střed tvoří pyramidální plošina, na které je stavba s mnoha místnostmi. Široké prostranství, velká nádvoří a celý prostor ohraničen zdí zdobenou monolity zapůsobí na každého návštěvníka.

Co dále v Peru navštívit?

 

Peru se nachází opravdu velké množství historických staveb, které stojí za zmínku. Seznam památek by byl nekonečný, proto vám nyní doporučíme pouze ty nejvyhledávanější a nejzajímavější. V amazonském pralese se nachází naleziště Ulusa, kde můžete shlédnout sedm zajímavých sarkofágových soch. Pokud zavítáte do metropole Lima, pak můžete navštívit zhruba 30 kilometrů vzdálené místo Pachacomac. Toto poutní místo obsahuje nejeden úžasný chrám. Zaručeně navštivte také pevnost Paramonga, odkud je hezký výhled do okolní krajiny. Pokud chcete poznat klasický způsob stavění měst Incké kultury, pak navštivte pobřežní centrum Tambo Colorado. Toto sídlo je kupodivu velmi dobře zachovalé.

Množství dalších památek

Zaručeně neprohloupíte, když navštívíte ještě tyto krásné památky: Chan Chan, Tihuanaco, Pisac a samozřejmě slavné Machu Picchu.

Copyright © 2024 Peru | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Vyjeďte si na dovolenou do Rakouska, na Korfu, do Indie, do Litvy, do Bratislavy, Benátek a nebo navštivte Saint-Tropez. Udělejte si o víkendu volno a vydejte se do Moskvy v Rusku. Máte rádi teplo, sluníčko a moře? V tom případě doporučujeme dovolenou ve Španělsku. Ať je léto nebo zima, last minute zájezdy jsou vždycky prima!