Machu Picchu

Máte-li slabost pro starověké památky, zejména pro jejich historický nádech a dojem majestátnosti, pak by jste měli navštívit jednu z nejznámějších středověkých památek v celé Jižní Americe. Řeč je o světoznámém Machu Picchu.

Machu Picchu ruins

Co je Machu Picchu?
Machu Picchu není žádná bezvýznamná památka, jedná se o komplex zřícenin dávného Inckého města uprostřed peruánských And. Jsou to sice ruiny, ale značně zachovalé. Když se vydáte do oblasti, kde Machu Picchu leží, kamenné monumenty na vás zapůsobí takovou silou, že se v duchu rázem ocitnete mnoho staletí zpátky do doby, kdy této oblasti hrdě vládli Inkové. Machu Picchu je položeno vysoko v horách, kdy jsou nebesa blízko, proto se tomuto místu často začalo říkat „místo mezi nebem a zemí“.

Jak staré je Machu Picchu?
Jelikož se jedná o starodávnou památku, nemohou archeologové s určitostí říct, kdy byla postavena. Předpokládá se ale, že památku nechal postavit Pachacútec Yupanqui v dobách mezi léty 1460 a 1470. Machu Picchu bylo objeveno relativně „nedávno“ americkým archeologem Hiramem Binghamem 24. července 1911.

Machu Picchu patří mezi sedm divů světa
Jedinečná architektura, která vám hned na první pohled vnukne docela dobrý obrázek o tom, jak to před více než pěti sty léty vypadalo, vzbudila takový dojem nejen u laické veřejnosti, ale i u odborníků, kteří Machu Picchu 7. července 2007 prohlásili za hrdého člena nových sedm divů světa.

machu-picchu_peru K čemu Machu Picchu sloužilo?
Bohužel se odborníci nemohou shodnout na tom, k jakému účelu Machu Picchu sloužilo. Někteří tvrdí, že šlo o pevnost, jiní v Machu Picchu vidí jasné sídlo vládnoucí vrstvy, která zde utekla, aby byla uchráněna před utlačovateli. Jisté však je, že Machu Picchu obsahovalo přes 200 budov. Jednalo se o menší příbytky, ale také o paláce a chrámy. Z nedávných výzkumů vzešlo najevo, že zde bylo i obřadní místo určené k pozorování hvězd. Poloha by tomu odpovídala, jedná se přece o vysokohorské místo, kde jsou hvězdy nadosah.

Nejkrásnější ženy v Machu Picchu
Před pár lety zde archeologové objevili kostry 136 osob. Na tom by nebylo nic zvláštního, zajímavé však je, že převážná většina koster byla ženského pohlaví. Názory se opět různí. Podle některých bájní Inkové zde ukryli mladé ženy proto, aby je uchránili před otroctvím. Věrohodnější je však idea, že celé Machu Picchu sloužilo k posvátným účelům, kdy Inkové chtěli být blíže svému božstvu – slunci, proto tato vysokohorská poloha. Možná se tedy jednalo o mladé dívky, které byly vybrány ke slunečním rituálům.
Peru Machu Picchu Stavby Machu Picchu
Machu Picchu nalezneme nepřeberné množství památek. Je zde určité centrální náměstí, kolem kterého jsou na širokých terasách rozestavěny zříceniny budov. Náměstí je očividně rozděleno na dvě části, při čemž jedna část sloužila jako obytná zóna a druhá k účelům jiným. Zda byly zbudovány za účelem konání obřadů či vedení vlády, to nikdo bohužel netuší. Právě v této části nalezneme nejimpozantnější památky, mezi které patří například El Torreón, což je polokruhová věž s okny a výklenky. Dále vás mohou zaujmou tři chrámy, tzv. Hlavní chrám, Chrám tří oken a Chrám slunce. Bezesporu nejznámější je Itinhuatana, což bylo místo pro oslavu kultu slunce. Obytnou část tvoří schodiště, rozvody vody, ulice a další stavby. Typické pro Inky byly okna a dveře ve tvaru lichoběžníku.

Několika tunové kameny
Velkou záhadou jsou několika tunové kvádry, které jsou mimochodem mistrovsky opracované. Nikdo zatím nerozluštil hádanku, jak na vrchol hory mohli dopravit tak těžké kusy kamení a jak mohly být tak skvěle opracované, když Inkové nepoužívali žádné železné nástroje.

Kde se Machu Picchu nachází?
Machu Picchu se rozkládá v nadmořské výšce 3 000 m. n. m., zhruba 113 kilometrů od města Cuzco. Machu Picchu chrání čtyři horské štíty uprostřed bujné vegetace.

Machu-Picchu Peru

Jak se tam dostat?
Zcela nejdříve je třeba se dostat do Cuzca, odkud použijete vláček do vysokohorského města Aquas Calientes. Zde již vedou turistické cesty. Vřele doporučujeme najmout si průvodce.

Výlet z Cuzca do Machu Picchu vás vyjde zhruba na 190 USD, zážitek však bude naprosto jedinečný. Jen málokteré místo, by se se slavným Machu Picchu a jeho impozantními památkami mohlo rovnat.

Copyright © 2024 Peru | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Vyjeďte si na dovolenou do Rakouska, na Korfu, do Indie, do Litvy, do Bratislavy, Benátek a nebo navštivte Saint-Tropez. Udělejte si o víkendu volno a vydejte se do Moskvy v Rusku. Máte rádi teplo, sluníčko a moře? V tom případě doporučujeme dovolenou ve Španělsku. Ať je léto nebo zima, last minute zájezdy jsou vždycky prima!