Peru a příroda

Před dávnými lety zavítali do Peru známí Inkové, kteří moc dobře věděli proč se usídlit právě v této krajině. Peru totiž zahrnuje nejen překrásné kopcovité útvary, ale i malebná údolí, divoké deštné pralesy a také vyprahlou poušť. Inkové si tedy zvolili tuto krajinu především z důvodu, že jim zajišťovala bezpečí ve vysokých horách, dostatek dřeva v hlubokých pralesích a rybolov ve zdejším Tichém oceánu.

Zážitek pro milovníky přírody
Jestliže milujete přírodu a chce poznat od každého něco, pak bude návštěva Peru skvělou volbou, protože na relativně malé ploše naleznete ty největší přírodní krásy, s kterými se může matka příroda pochlubit.

Andy Peru

Horské štíty u Tichého oceánu
Pokud máte rádi přírodu, zaručeně vás nadchne místní pohoří zvané Andy, které se táhne podél Tichého oceánu. Jedná se o nejdelší pohoří na celém světě. Délka čítá přes 7 000 kilometrů. Průměrná výška tohoto komplexu je 4 000 m. n. m. Hora Aconcaqua dosahuje výšky 9 962 m. n. m. V Peru se nabízí množství turistických tras po těchto nádherných horách. Při průchodu těmito cestičkami se vám naskytne nejen úchvatný pohled do krajiny, ale také památky po Incích, kterých je v horách bezpočet. Turisty nejoblíbenější trasa vede skrze vrcholky And až k známému Machu Picchu.

Peru Andy

Záhady v Peru
Vrcholky And jsou nádherné, pokud vás však některý den z dlouhých túr po horách rozbolí nohy, můžete vyrazit do města Nazca, jež je vzdálené zhruba 300 kilometrů jižně od Limy. Na zdejších planinách na vás bude čekat opravdové překvapení. Řeč je o záhadných obrazcích, které se objevují na těchto rovinatých prostranstvích. Na ploše 520 kilometrů čtverečních se objevují různé obrazce. Nesou název Nazkánské linky nebo-li geoglyfy, jejich původ není znám. Můžete zde najít například 45 metrů velkého pavouka či kondora s rozpětím křídel 120 metrů.

Atacama Peru

Poznejte zdejší poušť
Za zmínku stojí i zdejší poušť táhnoucí se napříč celým státem mezi Andským pohořím a Tichým oceánem. Pokud jste ještě nepoznali písečné duny, pak zde jich naleznete bezpočet. Zdejší poušť zvaná Atacama nebo také Puna de Atacama se může pochlubit přízviskem nejsušší poušť na Zemi. Nenadálé změny klimatu jsou tu na denním pořádku, denní teplota se pohybuje od 0°C po 50°C. Na první pohled nehostinné místo vás ale učaruje svou přirozenou krásou, kterou jen tak jinde nenajdete. Mimochodem zdejší poušť využívá NASA k testům na budoucí lety na Mars.

Amazonský deštný prales

Vzhůru do pralesů
Krajinu Peru střídají horská pohoří, pouště, ale také místní pralesy. Tím největším na světě je Amazonský deštný prales, který zasahuje i na území Peru. Máte tak jedinečnou možnost jej navštívit. Zdejšímu pralesu vévodí řeka Amazonka. Ať vás ale ani nenapadne se v ní koupat, protože útok masožravých ryb, především piraní, by se vám jistě nelíbil. Výlet naslepo se zde vážně nedoporučuje. Nejlepší variantou je vyhledat si průvodce, který vás provede nejkrásnějšími místy pralesa, kde narazíte na rozmanitou faunu a také flóru. Řeka Amazonka je mohutnou řekou, pokud však chcete navštívit její zřídlo, tak to se nachází v horách kousek nad městem Cuzsco, kde se mimo jiné nachází spousta památek po Incích.

NEJ jezero
Patříte-li mezi milovníky vod, pak navštivte jezero Titicaca rozprostírající se na hranici Peru a Bolívie. Jezero se pyšní hned několika rekordy. Jedna se jedná o největší jezero v Jižní Americe, dále je největším vysokohorským jezerem a také nejvýše položeným splavným jezerem na Zemi. Domorodci sice tvrdí, že je jezero bezedné, je to skoro pravda, jezero dosahuje, věřte nebo ne, maximální hloubky 304 metrů. Rozloha je rovněž úctyhodná, přes 8 000 metrů čtverečních.

Titicatta

Plovoucí ostrovy
Mysleli jste si, že proto, aby dům pevně stál je zapotřebí, aby zem byla pevná? Musíme vás bohužel vyvézt z omylu. Na jezeře Titicaca existuje množství tzv. plovoucích ostrovů. O co se jedná? Jde o ostrovy, které jsou postaveny z rákosí. Na jezeře se nachází velké množství těchto ostrovů. Důvod vzniku byl jednoduchý. V dávných dobách byly zdejší indiánské kmeny utiskovány Inky a ostatními národy, proto se rozhodli, že si zřídí své provincie na jezeře. Vznikaly první ostrůvky, pak další, až z toho vznikly celé kolonie. Rákosí se pravidelně doplňuje o nové, aby se tato plavidla nepotopila. Něco podobného nikde jinde nenajdete, proto pokud navštívíte jezero Titicaca, zaručeně se na plovoucí ostrovy běžte podívat.

Rozmanitost, která stojí za to
Jak vidíte, Peru to není pouze Machu Picchu či jiné památky po Incích. Přírodních krás je zde bezpočet. Přenádherné hory a  pouště, nekonečný prales, úchvatné jezero Titicaca, to vše a mnoho dalších zajímavostí nenajdete nikde jinde než v krásné přírodě Peru.

Copyright © 2024 Peru | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Vyjeďte si na dovolenou do Rakouska, na Korfu, do Indie, do Litvy, do Bratislavy, Benátek a nebo navštivte Saint-Tropez. Udělejte si o víkendu volno a vydejte se do Moskvy v Rusku. Máte rádi teplo, sluníčko a moře? V tom případě doporučujeme dovolenou ve Španělsku. Ať je léto nebo zima, last minute zájezdy jsou vždycky prima!