Peru a doprava

Portrét muže z PeruPeru je pro nás jedno z nejvzdálenějších míst. Pokud se však rozhodnete vydat do této krásné Země, zaručeně neprohloupíte, jelikož budete mít možnost poznat nejen architektonické skvosty z dob prvních španělských dobyvatelů, ale i světoznámé památky po Incích a v neposlední řadě i spoustu přírodních krás, které na vás zde budou číhat na každém kroku.

Peru a ceny
Jelikož je Peru vzdálenější zemí, ceny za letenky jsou poněkud vyšší. Vše vám však bude vynahrazeno mírnými cenami za místní služby. Občas narazíte na věci, které budou dokonce levnější než v České republice.

Letenky do Peru
Peru se nachází hned dvě letiště. Na Jorge Chávez International Airport a Rodríguez Ballón International Airport běžně zavítá ročně přes 10 miliónů cestovatelů. Množství leteckých společností nabízí nízké ceny letenek a zvýhodněné ceny pro rodiny s dětmi. Běžná cena letenek se pohybuje od 30 000 Kč do 35 000 Kč.

Měna v Peru
Chystáte-li se do Peru, pak doporučujeme vzít si sebou americké dollary, které v Peru volně směníte se zdejší měnou. Peruánský Sol je poměrně stabilní měnou, v nynější době je kurz s dollarem díky krizi poměrně výhodný. Za 1 USD dollar získáte 3 peruánské soly. Jeden peruánský Sol tedy odpovídá šesti korunám českých.

Taxi Lima PeruTaxislužby v Peru
Z hlavního letiště se do centra města dostanete taxíkem zhruba za 30 minut. Cesta dlouhá 12 kilometrů vás vyjde na 20 Solů (120 Kč). Průměrně tedy stojí 1 kilometr deset korun. Dávejte si však pozor na místní taxikáře. V rozvojových zemích, stejně tak i v Peru, je běžné, že taxíky nemají taxametry, proto je nutné si cenu usmlouvat hned na začátku. Pokud dorazíte na letiště a chcete do města, nenastupujte do taxíků, které jsou v těsné blízkosti letiště, jsou totiž značně předražené. Stačí dojít na blízkou silnici, cca 100 metrů, a tam si nějaký stopnout.

Autobusová doprava
I když se jedná o rozvojovou zemi, nutno říci, že systém autobusové dopravy je poměrně dobrý. Žádná dopravní společnost zde nemá monopol, jak to je u české ČSAD. Cena a kvalita autobusové dopravy v Peru je tedy rozdílná. Faktem ale zůstává, že se jedná o nejlevnější způsob dopravy po Peru. Například z centra Limy do části Miraflores se dostanete tam i zpět za pouhých 1,2 Solů (cca 7 Kč). Pakliže chcete vyrazit do vzdálenějšího místa, v řádu sta kilometrů, doporučili bychom leteckou dopravu, která je kupodivu jen o málo nákladnější než doprava autobusová. Například přelet z Limy do Arequipy (600 kilometrů) vás vyjde jen o 11 dollarů více než zdlouhavá autobusová přeprava.

Půjčovna vozů
Patříte-li mezi cestovatele, kteří si své výlety nejen rádi organizují sami, ale také se raději k místům dostávají sami, pak vás jistě potěšíme sdělením, že ceny za půjčení vozu jsou opravdu nízké. Půjčoven automobilů je dostatek, proto můžete vybírat. Průměrná cena se pohybuje na 50 US dollarech na den (cca 900Kč), samozřejmě k tomu musíte přidat náklady na benzín. Za relativně nízkou cenu získáte volnost a lepší dostupnost ke skvostům zdejší země.

Ceny za vstupné
Při návštěvě většiny památek, alespoň těch známých, budete muset zaplatit vstupné. Cena je různá, známější památky však budete mít možnost navštívit za cenu kolem 5 Solů (30Kč). Jak vidíte poplatek je mírný, proto se nebojte, že by vaše peněženka rychle ubírala na váze. Přístup do nádherných kostelů je všude zdarma.

Dobré pivo a ještě lepší cena
Česká piva jsou bezpochyby ta nejlepší, stojí za to však zkusit piva zdejší, která vás příjemně překvapí lahodnou chutí. Pivo Cristal patří mezi nejoblíbenější peruánská piva. Lahvovou dvanáctku o objemu 0,625 litru získáte v restauraci za cenu 5 Solů (cca 30 Kč).

EmpanádasCeny v restauracích
Zajímavostí je, že v levnějších restauracích, platíte tolik kolik je napsáno na lístku. V dražších restauracích zaplatíte cenu na lístku plus daň, která v cenách na lístku není započtena.

Doporučujeme místní specialitu zvanou empanáda, což je slané pečivo plněné masem či sýrem. Cena 1,5 Solů (cca 9Kč). Cena pití je zhruba stejná jako v České republice. Za 2,5 litru Coca-Coly zaplatíte zhruba 2,5 Solů (cca 15 Kč). Celkově je cena jídel o něco málo nižší než v České republice. Cena průměrného jídla v průměrné restauraci vyjde na 10 Solů (60 Kč).

Jak vidíte vysoká cena za letenku vám bude vynahrazena za velmi příjemné ceny za veškeré služby, které zde využijete.

Copyright © 2024 Peru | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Vyjeďte si na dovolenou do Rakouska, na Korfu, do Indie, do Litvy, do Bratislavy, Benátek a nebo navštivte Saint-Tropez. Udělejte si o víkendu volno a vydejte se do Moskvy v Rusku. Máte rádi teplo, sluníčko a moře? V tom případě doporučujeme dovolenou ve Španělsku. Ať je léto nebo zima, last minute zájezdy jsou vždycky prima!